Napájecí část VF signálního generátoru

Schéma napájecí části vf generátoru

Přístroj je možno napájet buď z baterie, nebo z vnějšího síťového zdroje, připojeného 5,5mm napájecím Jackem - svorky K101 a K102. Dioda D101 chrání přístroj před přepólováním zdroje a Zenerova dioda D102 před přepětím a statickou elektřinou. Baterie se ukládá do držáku uvnitř vnější plechové skříňky.

Aby při napájení z vnějšího zdroje nemohly pronikat nekontrolovaně zbytky vf signálu po napájecím vodiči ven, mezi diodu D101 a vypínač je ještě zařazen LC filtr L101 C107. Filtr je připájen nakrátko přímo na napájecí konektor, aby se do vodičů od konektoru k filtru už nemohlo nic indukovat.

Vzhledem k velké spotřebě baterie musí být bytelná, např. dvě ploché baterie v sérii, rozhodně nikoliv malá destičková 9 V baterie. Napětí 7,2 V a 5 V se stabilizují integrovanými stabilizátory 78L06 a 78L05. Odpory R101 a R102 slouží ke zvýšení výstupního napětí šestivoltového stabilizátoru na 7,2 V. Kondenzátory C101 až C106 jsou blokovací, brání rozkmitání stabilizátorů nebo celého přístroje.

Obvod na získání napětí 3,6 V, které tvoří střed napájení, nutný pro činnost operačních zesilovačů, zde není nakreslen, najdete ho na výkrese vysokofrekvenčního voltmetru. Napětí 3,6 V se tam stabilizuje Zenerovou diodou a blokuje kondenzátorem 47 uF.
Zpět na domovskou stránku Petra Jeníčka
Zpět do Jeníčkova radiového doupěte
 
  Stránka byla naposledy změněna 14.11.2004. Případné dotazy, týkající se zde popisovaného přístroje, posílejte na adresu pjenicek (zavináč) seznam.cz .
Stránku vytvořil Ing. Petr Jeníček.